jak przygotować się na siłownię
Fitness dla początkujących: jak przygotować się do treningu
Cele zostały wyznaczone, koło balansowe namalowane - czas przystąpić do realizacji planu. Nie ma nic prostszego niż popaść w nadmierny entuzjazm i stracić wszelką motywację, dlatego kluczową rzeczą, od której należy zacząć, gdy rozpoczynasz trening, jest wyznaczenie celu.
Kolejnym krokiem jest konsultacja ze specjalistami, przejście badań przesiewowych i testów sprawnościowych, znalezienie trenera i odpowiedniego miejsca docelowego oraz opracowanie optymalnego programu treningowego i żywieniowego. Aby określić, które strefy tętna są bardziej efektywne i bezpieczne, należy wcześniej wykonać EKG pod obciążeniem. Zły punkt wyjścia może w dłuższej perspektywie prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Statystycznie, ponad 80% osób, które zaczynają ćwiczyć na własną rękę bez wstępnych badań lekarskich i porady profesjonalnego trenera, doznaje kontuzji już w ciągu pierwszych sześciu tygodni.


Wybierając trenera, zwróć uwagę na to, jak często się dokształca, w jakich dziedzinach ćwiczy i czy przeprowadza wstępne badania sprawności fizycznej. Dobry trener stale rozwija się jako specjalista, regularnie podnosi swoje kwalifikacje, interesuje się Twoim samopoczuciem i przeciwwskazaniami, potrafi ocenić sytuację i dostosować program do Twoich potrzeb. Jeśli czujesz się niekomfortowo podczas treningu, nie bój się powiedzieć o tym swojemu trenerowi - lub nawet zmienić trenera, jeśli to konieczne.


Kolejną ważną pozycją na liście jest dobór sprzętu. Szczególną uwagę należy zwrócić na buty sportowe, które muszą być dopasowane do rodzaju treningu. Na przykład buty do biegania nie nadają się na siłownię. Specjalistyczne buty do treningu siłowego i wytrzymałościowego w specyficzny sposób rozkładają ciężar i obciążenie na stopy, umożliwiając prawidłową anatomiczną pracę organizmu. Spersonalizowane wkładki ortopedyczne mogą zapobiec wielu problemom ze stawami, mięśniami i powięziami, w tym bólom pleców i szyi, które często są spowodowane niewłaściwymi wzorcami ruchowymi. Programy X-Fit sprawdzonego systemu treningowego Smart Fitness pomagają rozwiązać ten problem, ponieważ opierają się na zasadach naturalnej biomechaniki.

Na trening powinieneś zabrać ze sobą ręcznik, ale telefon komórkowy zostaw w przebieralni, aby zanurzyć się w treningu.

Iść na siłownię: Na co się przygotować?

Praktyka pokazuje, że aż 80% problemów z ciałem można rozwiązać poprzez ruch, a liczy się nie tylko sam program, ale również to, jak go realizujesz i jak dobrze wykonujesz ćwiczenia. Sekretem jest znalezienie kierunku, który Ci odpowiada: wtedy każdy trening będzie przyjemnością!

Musisz zgodzić się, że myśl o pójściu na siłownię, do klubu fitness lub "rocking out" pojawiła się u każdego z nas przynajmniej raz w życiu. Wielu z nich nawet tam było. Często można usłyszeć rozmowy na linii "ja też kiedyś ćwiczyłem" i tak dalej, przy czym osoba, z którą rozmawiasz wygląda niesportowo, jeśli nie żałośnie. Tak więc, zdałeś sobie sprawę, że musisz dokonać pewnych drastycznych zmian w swoim życiu, w tym w swoim wyglądzie, ale na co powinieneś się przygotować? Ten artykuł jest właśnie o tym. Jeszcze nie zacząłeś, ale musisz zrozumieć, z czym masz do czynienia - czeka Cię szereg wyzwań, od których zależeć będzie powodzenie całego przedsięwzięcia, a mianowicie:
- rozwijanie nowego stylu życia

- którą siłownię wybrać;

- wybór trenera;

- wybór odzieży i akcesoriów sportowych;

- jak kształtować swoją dietę;
Nie chciałem podkreślić słowa "nowy" bez powodu, w tym konkretnym przypadku jest to prawda, ponieważ będziecie musieli porzucić stare nawyki, pewne potrawy, być może swój stary krąg znajomych, ponieważ wszystko to zostanie zastąpione przez coś wyjątkowego, nowego, czasami trudnego i na początku niezrozumiałego. Dawny styl życia zostanie zastąpiony bólem mięśni, który będzie Ci towarzyszył zawsze i za którym będziesz tęsknić w przerwach od ćwiczeń. Nie ma wątpliwości, że poznasz nowych ludzi, którzy podzielają twój styl życia w sporcie, którzy mają podobne nawyki jak ty, np. jedzą dobrze i na czas, odmawiają sobie alkoholu, tytoniu itp. Nie powinno być również wątpliwości, że krąg twoich starych przyjaciół zmniejszy się z tego samego powodu - wielu z nich po prostu przestanie cię rozumieć: po co tracić czas na siebie na siłowni, skoro jest tyle innych przyjemności w życiu.

Podobne zmiany zachodzą u wszystkich ludzi, którzy decydują się na zmianę stylu życia, na uprawianie sportu, to aksjomat, z czasem można się do tego przyzwyczaić. Stopniowo siłownia będzie Cię zmieniać - zaczniesz spędzać więcej czasu w kuchni przygotowując podstawowe posiłki i przekąski oraz będziesz mieć pojemniki na żywność, które będziesz mógł zabrać ze sobą do pracy lub szkoły. Zaczniesz czytać i studiować informacje, które odnoszą się do kulturystyki, fitness, zdrowego stylu życia, nauczysz się filtrować je w czasie. Spędzając co najmniej 4 godziny tygodniowo na siłowni, będziesz kształtować swój harmonogram pracy tak, aby treningi bezproblemowo wpisywały się w twój harmonogram, to samo dotyczy harmonogramu jedzenia.

Być może będziesz musiał zmienić swoją garderobę, niektóre o kilka rozmiarów większe, niektóre o kilka rozmiarów mniejsze, uwierz mi, to bardzo trudne zdać sobie sprawę, że te rzeczy nie pasują już do Ciebie. Być może zmienisz swój gust, bo zaczniesz w nowy sposób postrzegać siebie w lustrze, a co najważniejsze, zaczniesz w nowy sposób czuć. Zmienisz styl swojego ubioru, kolor, a może nawet styl swoich ubrań - pojawisz się w nowym świetle dla innych i dla siebie, więc wewnętrznie musisz się do tego przygotować.

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że zamiast zwykłego piątkowego wieczoru i więcej, będziesz pędzić na siłownię, pracować, twój trener i nowi przyjaciele. Znajdziesz się zastanawiać się coraz więcej o czy ty potrzebujesz widzieć starych przyjaciół lub bawić się sportem ponieważ once ty dostajesz twój priorytety dobro, ty potrzebujesz utrzymywać one dobro dla życia. "Dlaczego do końca życia" - możesz zapytać. Bo ciała nie da się oszukać. Przyzwyczajając go do pewnych stresów i ucząc go reagować na te stresy, będziesz musiał utrzymywać się w dobrej formie, w przeciwnym razie szybko stracisz to, na co tak ciężko pracowałeś przez tak długi czas.

Kształtowanie nowego stylu życia jest najważniejszym punktem w szeregu zadań, przed którymi staje początkujący: dotyczy przede wszystkim motywacji, wewnętrznego psychologicznego przyzwolenia człowieka na porzucenie tego, co stare i znane, na rzecz tego, co nowe i niezbadane.

Jaką siłownię wybrać
Jak wybrać odpowiednią siłownię dla siebie to kolejne wyzwanie, z którym będziesz musiał się zmierzyć. Wiele zależy od siłowni - w tym od chęci chodzenia tam kilka razy w tygodniu. Istnieje kilka kryteriów, które pomogą Ci dokonać tego wyboru.

Odległość od domu lub miejsca pracy. Jeśli dotarcie na siłownię zajmuje więcej niż 30 minut, najlepiej ją pominąć. Dlaczego? Elementarne, policz: godzina na drogę, 30 minut na prysznic i przebranie się, minimum godzina na trening, w sumie dwie i pół godziny, trzy razy w tygodniu dla początkującego. To minimum, które będziesz musiał wbudować w swój nowy harmonogram. Teraz wyobraź sobie, że siłownia jest dalej i dojazd tam zajmuje więcej czasu - szanse na to, że wytrzymasz tak długo są minimalne, bo przecież nie będziemy ćwiczyć przez miesiąc czy dwa, ale przez lata. Z tego powodu siłownia powinna znajdować się jak najbliżej Twojego domu lub miejsca pracy (w zależności od tego, jak bardzo jesteś zajęty).

Czystość. Ważne dla Twojego samopoczucia emocjonalnego i zdrowia, nie bądź leniwy, wejdź pod prysznice i do toalet, obejrzyj ich stan zanim zdecydujesz się pójść na siłownię. Upewnij się, że szatnia na odzież wierzchnią jest sprawna, a na siłowni nosisz obuwie na zmianę, w przeciwnym razie będziesz musiał zmierzyć się z błotem i kałużami na krytej podłodze w okresie błota pośniegowego. Zwracaj uwagę na czystość samej siłowni - jeśli na maszynach i parapetach jest kurz, to jest to wyraźny powód, aby z niej nie korzystać.

Zawartość funkcjonalna siłowni. Musi być strefa z maszynami cardio, nawet jeśli nie jest ogrodzona, strefa do pracy z wolnymi ciężarami (hantle i sztanga), kilka ławek do wyciskania ze zmianą kąta nachylenia, symulatory z ciężarami, drążek do podciągania, rama siłowa,
This site was made on Tilda — a website builder that helps to create a website without any code
Create a website